Přírodní zlato pro naši pleť – šafrán

Šafrán - biodynamické zlato pro pleť

Šafrán neboli „přírodní zlato“, jak se tato surovina často nazývá, je zázračným pokladem naší přírody. V Čechách ho najdeme „jako šafránu“, ale v Rakousku se pěstuje mj. v oblasti Wachau a je obsažen rovněž v kosmetických produktech dieNikolai, jejíž všechny produkty obdržely nejvyšší stupeň certifikace Demeter. Navíc vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai mají jako vůbec první na světě šafránové pole s přibližně 10 000 krokusy certifikované v nejvyšší biokvalitě – certifikace Demeter. Čím je tato surovina výjimečná a v jakých našich produktech ji najdete, se dozvíte v tomto článku.

Pěstování šafránu není jen tak…

Šafrán není v našich končinách příliš známý. Geograficky pochází z oblasti Blízkého Východu a v Evropě jej najdeme především ve Středomoří. V Rakousku má však pěstování šafránu dlouhou tradici – jak z hlediska kultivace, tak jeho dalšího zpracování. Podle dostupných zdrojů je přítomnost šafránu zdokumentována v Rakousku už ve 12. století a v minulém století bylo Rakousko dokonce jedním z center pěstování tohoto přírodního zlata. Celkový zájem o „Crocus austriacus“, jak se odborně nazývá, ovšem postupně klesal. To se začalo měnit až v posledních letech, kdy se společnost postupně navrací k přirozenějšímu stylu života (ochrana životního prostředí, použití co nejšetrnějších materiálů, biodynamické zemědělství apod.) a opět se pěstují plodiny, na jejichž vynikající účinky se téměř zapomnělo. Šafrán je pak toho tím nejryzejším příkladem.

Od roku 2006 je tato zázračná přírodní surovina opět pěstována v Rakousku – v oblasti Wachau a Burgenlandu. Šafrán je mnohým znám jako nejdražší koření na světě, což je mimo jiné dáno tím, že v každém krokusu jednoho květu jsou pouze tři malé nitky, jež se pak dále zpracovávají. Navíc se tyto nitky musí sbírat ručně a velmi šetrně, aby nebyla narušena jejich celistvost a účinek. Jako názorný příklad lze uvést, že pro sběr jednoho kilogramu šafránu je třeba až 250 000 drobných kvítků. Na cenu se raději ani neptejte... (dohledat ji můžete například ZDE).

... ale i přes mnoho práce za to stojí

Šafrán má velmi široké využití a jeho pozitivní účinek na naše zdraví byl i vědecky prokázán. Nitky šafránu působí jako přírodní analgetikum, posilují srdce, žaludek a játra. Šafrán má také protizánětlivé vlastnosti a uvolňuje dýchací cesty při astmatu a chronickém kašli. Navíc má velmi uklidňující účinky, a proto pomáhá při nespavosti, neklidu a především při nervových problémech. Nitky šafránu, nazývané Crociny, totiž přirozenou cestou zvyšují množství Serotoninu v těle. Tato biologicky aktivní látka bývá označována jako „hormon dobré nálady“, neboť má pozitivní účinek na naši psychiku. S širokým uplatněním šafránu se můžeme potkat také v kuchyni – vyhlášené je například šafránové rizoto.

Šafrán a jeho pozitivní účinky na naši pleť

Fascinující působení šafránu využíváme také v naší čistě přírodní kosmetice dieNikolai, jelikož pozitivní vliv má nejen na naše nitro, ale zářivě se projevuje i navenek. Šafrán chrání naši pleť před nejrůznějšími kožními záněty a navíc působí antioxidačně – tedy ochraňuje pokožku před volnými radikály, které vznikají díky existenci nejrůznějších přírodních toxinů, kouření, silnému UV záření a všeobecně špatnému životnímu stylu. Tyto nebezpečné složky způsobují stárnutí pleti a celkovou ochablost kůže, a proto je důležité se o svoji pokožku řádně starat a vyvarovat se těmto nebezpečným látkám.

A v jakých našich přírodních produktech šafrán najdete?

Šafrán je obsažen v našich třech kosmetických produktech. Hydratační pleťový krém – Šafránové osvěžení je vhodný v případě, že Vaše pleť je smíšená až mastnější.Vyživující pleťový krém – Šafránové pohlazení je opakem prvního pleťového krému a je ideální pro suchou a dehydratovanou pokožku. Naší novinkou jeveganský pleťový krém – Šafránové nebe. Tento pleťový krém má velmi jemnou tekutou strukturu a je ideální na problematickou pleť, která trpí častým akné. Velmi lehce se po pleti roztírá a díky obsaženému šafránu a rostlinným olejům pleť uklidňuje a vyživuje.

Více informací o našich surovinách najdete také v sekci Naše suroviny. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mail:info@biodynamickakosmetika.cz nebo na bezplatné zelené lince 800 100 977.

Krása každý den. Přirozeně.

 

Nejnovější články

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Jarní slunce nabírá na síle a stromy se halí do květů – neklamné známky toho, že se blíží Den matek!

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy...

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Svátek všech zamilovaných se blíží rychlostí blesku. Stále...

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai aneb letos Vás odměníme dárkem pod stromeček