Kosmetika s certifikátem Demeter

Biodynamické zemědělství produkující přírodní suroviny nejpřísnější BIO kvality v souladu s přírodou a udržitelným hospodařením s půdou, nejkvalitnější přírodní produkty splňující nejpřísnější kritéria přístupu k BIO produktům a hospodařením v souladu s přírodou,... to jsou obecně známé přednosti a kvality výroby splňující certifikaci Demeter.

kosmetika dieNikola

Víte, co znamená označení Demeter u kosmetiky?

Zjednodušeně můžeme říci, že certifikace Demeter je o úroveň výš než samotná certifikace Bio. Produkty certifikované Demeter musí splňovat zásady tzv. biodynamického zemědělství. Nejde jen o ekologické a udržitelné hospodaření v souladu s přírodou, ale s celým vesmírem. Svou úlohu zde hraje postavení hvězd, měsíce a slunce v době výsadby, sklizně i produkce. V biodynamickém zemědělství hraje významnou roli např. doba sklizně. Rostliny se sklízí v době, kdy obsahují nejvíce účinných a prospěšných látek. V praxi to vypadá tak, že se některé rostliny sklízí před východem slunce, některé v poledne a jiné naopak večer.

Přijde Vám to jako nějaký výmysl současné doby? Právě naopak. S biodynamickým hospodařením přišel rakouský doktor Rudolf Steiner již před téměř 100 lety. Všiml si, že potraviny chutnají jinak, než tomu bylo v dětství. Poukazoval na to, že za změnu chuti a kvality potravin může nešetrný způsob zemědělství. Stal se tedy průkopníkem šetrného a ohleduplného způsobu zemědělství, které mimo jiné zohledňuje i kosmické procesy (jako kupř. roční období, novolunní, úplněk apod.)

Logo Demeter

Jaká pravidla musí splňovat kosmetika s ochrannou známkou Demeter?

Certifikace DEMETER je udělována po splnění řady kritérií ještě nad rámec ekologického zemědělství. Užívání této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami, které dohlíží na celý proces od kontroly půdy, přes pěstování rostlin a plodin, kontrolu surovin, šetrné zpracování přírodních surovin pro výrobu kosmetiky, ruční produkci samotných kosmetických produktů, využití pouze šetrných a recyklovatelných obalů až po ochranu přírody a přírodních zdrojů během celého procesu zpracování surovin a výroby biodynamické kosmetiky.

vinohrad

Náš certifikát Demeter platný pro rok 2021 najdete ZDE.

Na náš bio certifikát, který musí mít automaticky každá firma s biodynamickými produkty, se můžete podívat ZDE.

Čím si tedy při koupi produktů s označením Demeter můžete být jisti?

Kdybychom měli jít do detailů, měli bychom materiálů na celodenní přednášku, kde by bylo možné představit rozdíly mezi komerční kosmetikou, obecnou bio kosmetikou a biodynamickou kosmetikou s certifikací Demeter, mezi jejichž výrobci je dieNikolai bezkonkurenční jedničkou.

 • Přírodní složení produktů
  V kosmetice nenajdete tyto látky: minerální oleje, látky na bázi ropy, benzen, hexan, fenoly, propylenglykol, butylenglykol, EDTA, DTPA, APEO, LAS-MES, halogenovaná rozpouštědla, části nebo tkáně mrtvých zvířat, či jakékoliv karcinogenní látky, ani žádné syntetické zvýrazňovače chuti, barvy či vůně.
 • Biodynamické zemědělství
  Minimálně 90% kosmetického výrobku musí tvořit suroviny biodynamického zemědělství.
 • Netestováno na zvířatech
  Produkty nejsou v žádném případě testovány na zvířatech.
 • Ochrana přírody
  Nejen během produkce a zpracování, ale i u obalů ani jiných součástech produktu nesmí být např. žádným způsobem využívány dřeviny vypěstované na jiném kontinentě (např. dřevo tropických dřevin). Důraz je kladen na maximálně efektivní a udržitelný způsob balení produktu (pro balení výrobku je např. zakázáno použití chlóru).
 • GMO Free
  Produkty s certifikací Demeter neobsahují žádné GMO (geneticky modifikované organismy).

biodynamická kosmetika

5 otázek o certifikaci Demeter

1. Odkud pochází certifikace Demeter?

„Praotcem“ je rakouský doktor a filozof Rudolf Steiner – všiml si, že rostliny mají více síly a živin v závislosti, kdy a jak se sbírají a jaká hnojiva se používají. Proto od roku 1924 přednášel a rozšiřoval tento koncept biodynamického zemědělství. Jeho principy poté úspěšně testovala řada zemědělců a farmářů po celém světě a v roce 1928 vznikla oficiálně certifikace Demeter a šířila se do dalších států. Nejde jen o ekologické a udržitelné hospodaření v souladu s přírodou, ale s celým vesmírem. Výsadba, sklizeň i následné zpracování se orientuje dle znalostí zákonů přírody a optimálního postavení měsíce, slunce i hvězd tak, aby rostliny v sobě obsahovaly co nejvíce účinných látek.

2. V jakých státech je certifikace Demeter nejvíce rozšířena a známá?

Aktuálně naleznete produkty s certifikací Demeter celkem v 54 státech po celém světě a nejvíce jsou rozšířené v Rakousku a Německu.

3. Jak lze poznat, že se jedná o produkt s certifikací Demeter?

Produkt s certifikací Demeter poznáte tak, že na krabičce či obalu produktu naleznete následující oranžové logo s názvem Demeter: . Toto označení najdete nejčastěji na potravinách, kosmetických produktech a oděvech, které splňují přísné biodynamické standardy pro trvale udržitelný rozvoj.

4. Rozlišuje se certifikace Demeter na určité stupně?

Ano, tato informace není zatím moc rozšířená – certifikace Demeter se liší dle obsahu biodynamických a bio surovin na:

 • 1. stupeň – Pravý stupeň certifikace Demeter
  Naprostou jedničkou je tzv. pravá certifikace Demeter. Produkty musí obsahovat minimálně 95% certifikovaných přírodních složek, z nichž přinejmenším 90% tvoří biodynamické suroviny.
 • 2. stupeň – Certifikace Demeter s upozorněním
  Druhý stupeň certifikace Demeter obdrží produkty obsahující opět minimálně 95% certifikovaných přírodních látek, ve kterých musí být alespoň 2/3 biodynamických surovin. Takovéto produkty jsou také označovány logem Demeter, ovšem musí zde být viditelné upozornění, že daný produkt obdržel certifikaci Demeter pouze na určité časové období a že podíl biodynamických látek je nižší než u pravého stupně.
 • 3. stupeň – Certifikace Demeter označená na etiketě
  Třetí úroveň certifikace Demeter nesou bioprodukty se složením 95% certifikovaných přírodních látek. Tyto látky musí obsahovat minimálně 10% biodynamických surovin. U těchto produktů je možné na etiketě označit biodynamické látky jako Demeter.

5. Obdržely všechny naše kosmetické produkty nejvyšší stupeň certifikace Demeter?

ANO, u všech biodynamických produktů dieNikolai si můžete být jistí, že mají nejvyšší stupeň certifikace Demeter. Všechny naše kosmetické produkty proto obsahují minimálně 95% certifikovaných biosložek, z nichž přinejmenším 90% tvoří biodynamické suroviny. Proto je biodynamická kosmetika dieNikolai doopravdy to nejkvalitnější a nejčistší z naší přírody, co můžete Vaší pleti dopřát.

suroviny biodynamické kosmetiky