Pokračování rozhovoru s Günterem Stofelbauerem – spoluzakladatelem dieNikolai

Pokračování rozhovoru s Günterem Stofelbauerem – spoluzakladatelem dieNikolai

Biodynamická kosmetika dieNikolai je nejmladším potomkem nejstaršího rakouského vinařství Nikolaihof v rakouské oblasti Wachau a od roku 1977 se zde pracuje výhradně s dodržováním nejpřísnějších bio směrnic – certifikace Demeter. Günter Stoffelbauer je spoluzakladelem této značky. Bližší informace se o něm dozvíte v tomto rozhovoru.

Můžete nám prozradit více o sobě?

S Martinem Saahsem (více o něm v článku Vznik biodynamické kosmetiky dieNikolai) jsme se seznámili již na střední škole. Během školy jsme organizovali různé kulturní akce, díky nimž jsme zůstali v kontaktu i po studiu na střední škole. Po maturitě jsem se rozhodl pro studium komunikace a managementu ve Vídni, během něhož jsem strávil dva semestry v Austrálii a USA. Po ukončení studia jsem měl možnost být zaměstnán v oddělení marketingu pro světoznámou kosmetickou značku l’Oréal, kde jsem se hodně naučil o kosmetice samotné i jejím trhu. Po dvou letech, kdy jsem pracoval jako produktový manažer pro Rakousko, se naskytla možnost převzít místo vedoucího v marketingu pro německý trh. Tam jsem se naučil i mnoho o managementu. Po pěti letech ve velkém koncernu mě kontaktoval Martin, aby mě informoval o možnostech a nevyužitém potenciálu jejich vinařství Nikolaihof. Byl jsem nadšen a po zjištění faktů jsme v roce 2015 založili firmu a začali spolupracovat.

Co Vás vedlo k tomu, že jste opustil místo v konvenční kosmetice?

Po několika letech, kdy jsem pracoval pro různé kosmetické značky ve velkých, mezinárodních koncernech, jsem pocítil, že jsem připraven nastartovat svůj vlastní projekt. Martin se trefil do správného časového horizontu mého života, když mě kontaktoval a představil mi svůj nápad. Jednak jsme dlouhodobí dobří přátelé, a navíc Martinovy zkušenosti jako experta v biodynamice a mé zkušenosti z kosmetického odvětví se výborně doplňují. To, že díky přísným kritériím označení Demeter můžeme přispět k minimalizování ekologické stopy v našich koupelnách, zní moc dobře a dává smysl mé práci. Přitom nejde pouze o biodynamické pěstování a používání surovin z vinohradů Nikolaihof, náš cíl je celkově se zaměřit na filozofii udržitelnosti.

Biodynamická kosmetika dieNikolai

Jaké byly Vaše začátky v biodynamické kosmetice dieNikolai?

My jsme opravdu začínali od úplného začátku, kdy nám nebylo zcela jasné, jakým směrem se vydat či jaké produkty bychom měli trhu nabídnout. Proto jsme si pozvali ženy ve středním věku a diskutovali jsme s nimi o jejich kosmetických zvyklostech. Zjistili jsme, jaké suroviny máme v Nikolaihof k dispozici a učili jsme se o jejich možnostech, použití a účincích. Kromě aktivních biodynamických látek je to i 2000 let stará historie Nikolaihof, ze které jsme chtěli vycházet. Nakonec jsme se rozhodli vytvořit zcela osobní značku s ikonou „dieNikolai“. Zároveň jsme se setkávali s mnoha potenciálními partnery z různých oborů, např. s laboratořemi, tiskárnami, výrobci obalů apod. Především výběr laboratoře byl rozhodující – chtěli jsme výhradně spolupracovat s osobou, která následuje naši filozofii, a našli jsme doopravdy expertku ve svém oboru – paní Mag. Seyer – jako jedna z mála vlastní certifikaci pro bioprodukty a jako jediná v Rakousku pro certifikaci Demeter.

Co pro Vás osobně znamená certifikace Demeter a proč je pro Vás důležité, aby všechny produkty dieNikolai získaly tuto certifikaci?

Pro termín BIO existuje mnoho označení a stalo se často používaným termínem, které bohužel ztratilo na svém významu. Tento termín je totiž nesprávně používán mnoha kosmetickými značkami, které své produkty mylně nazývají bio kosmetikou, ač neobsahují požadovaných 90 % surovin v bio kvalitě, ale spíše stopové množství. Většina složek této tzv. „bio kosmetiky“ je tedy konvenčního původu. Certifikace Demeter je pro mě osobně označení způsobu zemědělství, jak si vlastně představuji „BIO“ – přesvědčení zemědělci, kteří zacházejí udržitelně a šetrně s půdou, zvířaty a životním prostředím. To platí nejen pro potraviny, ale také pro kosmetiku. Statek Nikolaihof začal biodynamicky obhospodařovat své vinohrady již v 1971, a proto je také průkopníkem v této oblasti.

Vinice Nikolaihof

Na trhu existují i další přírodní a biodynamické kosmetické řady a bio produkty jiných značek. Čím se od nich odlišuje kosmetika dieNikolai a čím je výjimečná v porovnání s nimi?

My pracujeme především se surovinami z našich vinohradů, sadů a polí. Vedle oleje a výluhu z hroznových jader si sami pěstujeme např. lipové a bezové květy či šafrán a vyrábíme si meruňkový olej, jež mají fascinující účinky na naši pokožku. Tento efekt se ale vytrácí u jiných výrobců, protože ti nahrazují tyto aktivní látky moderními laboratorními surovinami. My naopak zachováváme přírodní suroviny a dokazujeme, že účinná péče o pokožku a pleť nemusí pocházet z jiného kontinentu. Také celkový náhled na věc nás odlišuje od mnoho jiných značek. Kromě jedinečných biodynamických surovin klademe důraz i na lahvičky nebo reklamní materiály, které musí být vyrobeny ze 100% recyklovatelných materiálů.

Krása každý den. Přirozeně.

Nejnovější články

Certifikace Demeter

Certifikace Demeter

Certifikace Demeter - co to je? Poznejte nejvyšší stupeň bio kvality na trhu. Kosmetika...

Velká letní AKCE s dárkem zdarma v hodnotě 600 Kč

Velká letní AKCE s dárkem zdarma v hodnotě 600 Kč

Největší akce letošního léta je tady! Získejte DÁREK v...

Biodynamická péče o citlivou pokožku

Biodynamická péče o citlivou pokožku

Jak je to s péčí o citlivou pokožku? Co se smí a co je naopak tabu? Zjistěte, jak...

Veganská kosmetika – co to znamená?

Veganská kosmetika – co to znamená?

Jsme biodynamická kosmetika dieNikolai, která se pyšní vybranými VEGANSKÝMI...