Vznik biodynamické kosmetiky dieNikolai

Vznik biodynamické kosmetiky dieNikolai

Že se z vinných hroznů může nejen vyrábět víno ale i jiné produkty, ukazuje naše biodynamická kosmetika dieNikolai pocházející z rakouské oblasti Wachau. V dnešním článku a videu se dozvíte bližší informace o vzniku této přírodní kosmetiky s certifikací Demeter a také o výjimečných surovinách obsažených v našich bioproduktech.

Martin Saahs – zakladatel biodynamické kosmetiky dieNikolai

Po mém návratu jsme si celá rodina sedli k jednomu stolu a položili si otázku, jaké jsou další možnosti využití našich surovin…a v ten den jsme na to přišli – vytvoříme první biodynamickou kosmetiku z vinných hroznů s certifikací Demeter na světě!“ začíná Martin rozhovor.S vědomím, že vinná réva je největším zdrojem antioxidantů (látky zmírňující stárnutí a opotřebení pleti) a tím, že doplnili další regionální suroviny, tak mohla vzniknout jedinečná přírodní kosmetika.

V roce 2014 byl položen základní kámen biodynamické kosmetiky dieNikolai, ovšem cesta to byla velmi dlouhá a komplikovaná. „Chtěli jsme vyvinout biokosmetiku z regionálních surovin, která v žádném případě nebude obsahovat exotické suroviny, palmový olej nebo Shea máslo.“, říká Martin. Po dvouletém intenzivním vývoji a nejrůznějším zkoušení dosáhl svého cíle – biokosmetika s certifikací Demeter z regionálních surovin, jež neobsahuje pesticidy, parabeny nebo silikony. „Nejprve jsme chtěli vyvinout bioprodukty k čištění pleti a mnohokrát jsme narazili...nevěděli jsme, jak zpracovávat a uchovávat suroviny, nebo jak již hotové produkty nechat zabalit“, zmiňuje Martin.

Dva roky poté, tedy v roce 2016, byla založena biokosmetická značka dieNikolai. Všechny biodynamické produkty dieNikolai obsahují cenný olej z hroznových jader v biokvalitě Demeter a jsou doplněné o další regionální suroviny, na jejichž účinky se již téměř zapomnělo – ghí máslo, smetana nebo šafrán. Jejich biodynamické produkty se nejprve prodávaly pouze v přírodní lékárně ve Vídni – a hned od počátku slavily velký úspěch.

Vyrobili jsme prvně menší várku, protože jsme nevěděli, jaký to bude mít ohlas u veřejnosti a po velmi krátké době již neměli co prodávat“ směje se Martin. „Proto jsme věděli, že jdeme správnou cestou a ještě usilovněji jsme pracovali na vývoji dalších biodynamických produktů.“ Poté následovaly další druhy produktů – intenzivní sérumpéče o pleťpéče o rty nebo péče o ruce – rozsah je velký, ale seznam složek je malý. „Snažíme se pracovat pouze s několika surovinami a to nejlépe v biodynamické kvalitě. Naše složení dle INCI oproti jiným bio značkám je tedy naprosto unikátní – není zde jediná složka navíc, která by uměle zjemňovala nebo zvýrazněla vůni našich bioproduktů“, upřesňuje Martin.

Co je tedy tak výjimečného na použitých surovinách?

Olej z hroznových jader se získává z malých hroznových jadérek, které zbydou po lisování hroznů při výrobě vína. Dále jsou použita jadérka bezinek pro přípravu bezinkového oleje, respektive lipový květ pro vznik extraktu. Výjimečnou surovinou v bioproduktech dieNikolai jsou tzv. slzy vinné révy – pro většinu z nás naprosto neznámá ingredience. Na jaře se nejprve propláchne vinná réva a poté se nařezají její větvičky. Ty pak vypouštějí malé kapičky, které se sbíhají do pod nimi stojících lahví. Stovky až tisíce lahví jsou umístěny v celém vinohradu, aby se sebralo několik litrů (!) této vzácné ingredience – velejemného daru přírody.

Obecně platí, že sklizeň našich regionálních surovin není snadná začátečnická hra, ale je k tomu třeba mnohaleté zkušenosti. Například u lipového květu je jen několik hodin na celou sklizeň. Anebo u semínek hroznového oleje je zásadní rychlý časový sousled – semínka musí být ihned rozemleta v mlýnku, aby surovina nezačala oxidovat. V neposlední řadě je rovněž potřeba zmínit šafrán – nejdražší koření na světě. Vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai mají jako vůbec první na světě šafránové pole s přibližně 10 000 krokusy certifikované v nejvyšší biokvalitě – Demeter.

Více informací o naší filozofii a výjimečných surovinách v našich bioproduktech se dozvíte také v sekci Naše filozofieZajímavosti a Naše suroviny.

Krása každý den. Přirozeně.

Zdroj: https://magazin.niederoesterreich.at/martin-saahs?fbclid=IwAR3DT3KrhKtgm35gYNc_cUh-5u1LKE_yrWBeptxWb9sAvGpi5BYyM0Ju0f0