Jaké suroviny v našich produktech nenajdete?

Jaké suroviny v našich produktech nenajdete?

V našich článcích se postupně můžete dozvědět více informací o surovinách, které jsou obsaženy v našich kosmetických produktech.  Co jsme (zatím) blíže nerozebrali, jsou suroviny či oleje, které v našich produktech nikdy nenaleznete a jimž se záměrně vyhýbáme. Z jakého důvodu? Všechny produkty biodynamické kosmetiky dieNikolai obdržely nejvyšší stupeň certifikace Demeter (více ZDE), neboť se skládají z těch nejčistších biodynamických (popřípadě bio) surovin pocházejících většinou přímo z rakouské oblasti Wachau. Navíc jsou i pěstovány v duchu biodynamické filozofie – tedy v naprostém souladu s přírodou, zvířaty a celým vesmírem. Naopak striktně nepoužíváme suroviny, o kterých je známo, že jsou škodlivé pro naše životní prostředí, anebo pochází z monokulturního zemědělství či z exotických destinací.

Suroviny v kosmetických produktech lze rozdělit na aktivní a pomocné látky. Aktivní látky intenzivně působí na pokožku a dodávají jí potřebné živiny. Proto se snažíme s takovými látkami v nejvyšší možné míře pracovat a využívat jejich účinků. Oproti tomu pomocných látek si zpravidla ve složení nevšimnete, pokud se, opravdu podrobně nepodíváte na krabičku produktu. Tyto látky (parabeny, silikony aj.) se používají pro účely trvanlivosti, textury nebo dodání vůně, a proto je mnohé kosmetické koncerny a značky používají ve velké míře, aby dodaly krémům správnou konzistenci a příjemné aroma. Leč jen málokterému zákazníkovi se tato skutečnost podaří zjistit…

Představme si suroviny, které byste v našich biodynamických produktech marně hledali:

Palmový olej – pomocná látka

Tento rostlinný olej se získává z palmy „olejnice“ a je součástí mnoha kosmetických produktů – používá se zde jako emulgátor, protože stabilizuje konzistenci krémů a čistících produktů. Podle výzkumu, který prováděla organizace Greenpeace, se tento olej nachází v každém druhém produktu v běžném supermarketu, což z něj dělá vůbec nejpoužívanější rostlinný olej. Nejen z tohoto důvodu se jedná o monokulturní surovinu, během jejíž výsadby a pěstování dochází k nejrůznějším přírodním problémům – ke kácení deštných pralesů, erozi půdy a používání nejrůznějších chemických postřiků (herbicidů, pesticidů aj.). Proto jsme se vydali cestou palmový olej ve všech našich bioproduktech vůbec neužívat. Více o tomto tématu si můžete přečíst také ZDE.


Parafíny – pomocná látka
 

Mnoho z nás jistě ví o parafínech a jejich negativních účincích na naši pleť – přesto jsou tyto chemické látky (bohužel) obsaženy ve většině běžně používaných kosmetických produktů. Vznikají jako druhotný produkt při výrobě ropy a lze je tedy získat velmi jednoduše a levně. Kosmetickým produktům dodávají kýženou krémovou konzistenci a snadno se konzervují. Parafíny jako mastný tuk dodávají pleti olejovitou texturu, a proto by měly působit jako ochranná vrstva pleti. Ovšem tento olej nelze smýt vodou a způsobuje tak postupně překyselení kožních buněk. Následně se pokožka stává křehkou, dehydratovanou, nedostatečně vyživenou a tvoří se na ní vrásky.


Parabeny – pomocná látka

Díky těmto chemickým látkám jsou kosmetické produkty trvanlivější a mají pevnou texturu. Látky mají ale velmi negativní účinek na naše zdraví. Především to platí pro ženy, neboť mají podobnou strukturu jako ženský pohlavní hormon estrogen, a proto způsobují nejrůznější hormonální nerovnováhy (menstruační problémy apod.). Dále mají za následek nejrůznější alergické reakce na naší pokožce. Většina odborníků se také shoduje, že parabeny se z velké části podílí na vzniku rakoviny, což ale (zatím) ještě nebylo dokázáno.

Silikony – pomocná látka

Silikony jsou syntetické látky, které vznikají z uhlovodíku a nemají žádné prokazatelně pozitivní účinky na naši pleť – přesto se však vyskytují ve většině kosmetických produktů, protože plní funkci změkčovadla. Podobně jako parafíny vytvářejí na pleti olejovitý film, jenž nelze odstranit vodou, a proto dochází k postupnému poškozování a stárnutí naší pokožky. Silikony působí negativně i na životní prostředí – díky mytí a sprchování se dostávají do odpadních vod a jelikož nejsou biologicky rozložitelné, zanáší se jimi naše pole, řeky, jezera a další přírodní systémy.

Lanolin – pomocná látka

Lanoliny jsou vosky nacházející se ve vlně ovcí, odkud se získávají lisováním. Využívají se hojně v kosmetických produktech, a to i přesto, že způsobují alergické reakce naší pleti. Důvodem je nejen základní alergická predispozice, ale také přítomnost pesticidů a jiných chemikálií, které se do vlny dostávají kvůli používání nejrůznějších chemických postřiků. Tato látka má široké uplatnění – zvláčňuje a zjemňuje pleť, dodává objem a lesk vlasům, a často ji tak nalezneme v nejrůznějších krémech, balzámech, mastech, ve rtěnkách nebo mycích prostředcích.

Bambucké máslo – aktivní látka

Bambucké máslo, v zahraničí také známé jako Shea butter, se získává z máslovníku afrického, jenž se pěstuje především v centrální Africe. Přestože bambucké máslo je přírodní surovinou, v našich biodynamických produktech ho nenaleznete. Důvod je následující – dáváme přednost regionálním surovinám, o kterých víme, odkud přesně pocházejí a jakým způsobem jsou pěstovány a zpracovány. Další důležitou skutečností je to, že bambucké máslo je obsaženo v mnoha kosmetických produktech zaměřených na péči o pleť, a proto se pěstuje jako monokulturní plodina, jež však má škodlivý vliv na životní prostředí. Místo bambuckého másla proto používáme ghí máslo, jež má na naši pleť fantasticky hojivý a osvěžující účinek – ZDE.

 

Více informací o našich surovinách najdete také v sekci Naše suroviny. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mail: info@biodynamickakosmetika.cz nebo na bezplatné zelené lince 800 100 977.

Nejnovější články

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Jarní slunce nabírá na síle a stromy se halí do květů – neklamné známky toho, že se blíží Den matek!

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy...

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Svátek všech zamilovaných se blíží rychlostí blesku. Stále...

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai aneb letos Vás odměníme dárkem pod stromeček