Vinná réva aneb největší zdroj antioxidantů pro Vaši pleť

Vinná réva aneb největší zdroj antioxidantů pro Vaši pleť

I během posledních letních dnů je stále důležité, aby naše pleť byla dostatečně vyživena a chráněna. Kdo by nechtěl se čas od času vyhřívat na sluníčku – ovšem během opalování trpí naše pokožka, neboť je vystavena slunečním a stále silnějším UV paprskům. Ty zapříčiňují proces tzv. oxidace pleti. Co si pod tímto pojmem představit? Lze si ho jednoduše vysvětlit na ovoci a jeho zrání. V případě, že čerstvé ovoce je delší dobu na slunci, postupně usychá, hnije a doslova stárne. Ke stejnému procesu dochází také v případě naší kůže –  jen s tím rozdílem, že účinky oxidace můžeme pozorovat na pokožce mnohem později. Postupně dochází k uvolňování a stárnutí kůže, přičemž se na ní tvoří vrásky, protože nemá dostatek živin a vlhkosti.

Jak dochází ke stárnutí kůže?

Zaměřme se na příklad ovoce a konkrétně čerstvého jablka – pokud jej rozřízneme na dvě poloviny, po určité době začne vysychat a hnědnout. Tato skutečnost je způsobena tzv. volnými radikály – molekulami, které ve svém jádru postrádají elektron, a proto jsou zvláště reaktivní (jako například uran při výrobě jaderné energie). Aby dosáhly stabilního stavu, volné radikály napadají zdravé kožní buňky a snaží se z nich vytrhnout chybějící elektron. To může následně vyvolat nebezpečnou reakci, jelikož zdravé kožní buňky se stávají nestabilními kvůli chybějícímu elektronu. A proto následně dochází k nežádoucím účinkům – v případě jablka k postupnému uschnutí a tvorbě skvrn a v případě naší pleti k postupnému poškození a stárnutí pleti.

Volné radikály – kde se berou v našem těle?

Volné radikály vznikají dvěma cestami – přirozenými procesy v našem těle a díky nežádoucím účinkům vnějších faktorů. V případě, že vznikají přirozenou cestou (dýchání a jiné metabolické procesy), jsou pro náš organismus velmi důležité. Na druhou stranu se mohou tvořit kvůli vnějším vlivům, kam se řadí hlavně sluneční a UV záření, znečištěné ovzduší, špatná strava, kouření a různé chemické látky v potravinách nebo i v kosmetických produktech (herbicidy, pesticidy…). Díky tomu je jich v našem těle nadbytek, a proto napadají zdravé buňky a ničí naši pleť.

Antioxidanty – zázračné slovo pro naši pleť

Abychom zabránili této nebezpečné reakci a tím chránili naši pleť, je potřeba, aby byla vyživena dostatečným množstvím antioxidantů. Tyto látky přirozenou cestou zabraňují oxidaci a neutralizují tím volné radikály v naší pleti. Fascinující je, jakým způsobem to antioxidanty zařídí – dobrovolně darují nebezpečným volným radikálům chybějící elektron, který potřebují pro svoji stabilitu a činí je tak neškodnými. Následně se přeměnění na nestabilní molekulu – vitamín C, jenž se dostává do našeho organismu a tím přirozenou cestou posiluje jeho obranyschopnost. Opět si tento složitý proces můžeme vysvětlit na rozkrojeném jablku. V případě, že mu poskytneme kyselinu citrónovou, která je bohatým zdrojem antioxidantů, zastaví se tím proces oxidace a obě poloviny jablka zůstanou čerstvé a bílé.

Antioxidanty přímo z vinice ve Wachau

K nejdůležitějším zdrojům antioxidantů patří vitamín E, vitamín C a v menší míře samozřejmě také ostatní vitamíny, minerály a rostlinné oleje. Tyto látky nejenže chrání Vaši pleť, ale také posilují celkovou obranyschopnost organismu, neboť Vás chrání před infekčními a srdečními nemocemi. A právě vinná réva je největším přírodním zdrojem antioxidantů – obsahuje totiž vysoké množství vitamínu E, vitamínu C, vitamínu B, manganu, hořčíku, draslíku a železa. Dále v ní najdete také látky  jako jsou polyfenoly a resveratrol. Tyto vzácné látky se složitým názvem je nutné zpracovávat velmi jemně a šetrně, aby nebyla narušena celistvost slupek hroznů. Vznikají pouze tehdy, pokud se přirozenou cestou dostanou do kontaktu s houbami nebo jinými přírodními hnojivy a navíc nesmí přijít do kontaktu s chemickými postřiky (herbicidy, pesticidy apod.). Od roku 1971 vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai pracují dle nejpřísnějších biostandardů – certifikace Demeter, a proto jsou všechny naše kosmetické produkty vskutku tím nejčistším, co nám příroda může nabídnout.

Nejen z tohoto důvodu je olej z hroznových jader základem všech našich kosmetických produktů. Aby naše pleť mohla těžit také z antioxidantů rozpustných ve vodě, pracujeme s různými vodními výluhy a extrakty jako jsou výluh z hroznových jader, výluh z hroznových slupek, výluh z lipového květu nebo výluh z vilínu, které jsou pěstovány přímo u nás ve Wachau. Naše intenzivní pleťové sérum – Výběr ze zlatých hroznů obsahuje 40% oleje z hroznových jader a 44% výluhu z hroznových jader, a proto je nejbohatším přírodním zdrojem antioxidantů a zároveň nejpřirozenější ochranou pro Vaši pleť. Navíc se skládá pouze ze čtyř surovin, a proto je vůbec nejčistším přírodním kosmetickým produktem na světě!

Krása každý den. Přirozeně.