Vinná réva aneb největší zdroj antioxidantů pro Vaši pleť

Vinná réva aneb největší zdroj antioxidantů pro Vaši pleť

I během posledních letních dnů je stále důležité, aby naše pleť byla dostatečně vyživena a chráněna. Kdo by nechtěl se čas od času vyhřívat na sluníčku – ovšem během opalování trpí naše pokožka, neboť je vystavena slunečním a stále silnějším UV paprskům. Ty zapříčiňují proces tzv. oxidace pleti. Co si pod tímto pojmem představit? Lze si ho jednoduše vysvětlit na ovoci a jeho zrání. V případě, že čerstvé ovoce je delší dobu na slunci, postupně usychá, hnije a doslova stárne. Ke stejnému procesu dochází také v případě naší kůže –  jen s tím rozdílem, že účinky oxidace můžeme pozorovat na pokožce mnohem později. Postupně dochází k uvolňování a stárnutí kůže, přičemž se na ní tvoří vrásky, protože nemá dostatek živin a vlhkosti.

Jak dochází ke stárnutí kůže?

Zaměřme se na příklad ovoce a konkrétně čerstvého jablka – pokud jej rozřízneme na dvě poloviny, po určité době začne vysychat a hnědnout. Tato skutečnost je způsobena tzv. volnými radikály – molekulami, které ve svém jádru postrádají elektron, a proto jsou zvláště reaktivní (jako například uran při výrobě jaderné energie). Aby dosáhly stabilního stavu, volné radikály napadají zdravé kožní buňky a snaží se z nich vytrhnout chybějící elektron. To může následně vyvolat nebezpečnou reakci, jelikož zdravé kožní buňky se stávají nestabilními kvůli chybějícímu elektronu. A proto následně dochází k nežádoucím účinkům – v případě jablka k postupnému uschnutí a tvorbě skvrn a v případě naší pleti k postupnému poškození a stárnutí pleti.

Volné radikály – kde se berou v našem těle?

Volné radikály vznikají dvěma cestami – přirozenými procesy v našem těle a díky nežádoucím účinkům vnějších faktorů. V případě, že vznikají přirozenou cestou (dýchání a jiné metabolické procesy), jsou pro náš organismus velmi důležité. Na druhou stranu se mohou tvořit kvůli vnějším vlivům, kam se řadí hlavně sluneční a UV záření, znečištěné ovzduší, špatná strava, kouření a různé chemické látky v potravinách nebo i v kosmetických produktech (herbicidy, pesticidy…). Díky tomu je jich v našem těle nadbytek, a proto napadají zdravé buňky a ničí naši pleť.

Antioxidanty – zázračné slovo pro naši pleť

Abychom zabránili této nebezpečné reakci a tím chránili naši pleť, je potřeba, aby byla vyživena dostatečným množstvím antioxidantů. Tyto látky přirozenou cestou zabraňují oxidaci a neutralizují tím volné radikály v naší pleti. Fascinující je, jakým způsobem to antioxidanty zařídí – dobrovolně darují nebezpečným volným radikálům chybějící elektron, který potřebují pro svoji stabilitu a činí je tak neškodnými. Následně se přeměnění na nestabilní molekulu – vitamín C, jenž se dostává do našeho organismu a tím přirozenou cestou posiluje jeho obranyschopnost. Opět si tento složitý proces můžeme vysvětlit na rozkrojeném jablku. V případě, že mu poskytneme kyselinu citrónovou, která je bohatým zdrojem antioxidantů, zastaví se tím proces oxidace a obě poloviny jablka zůstanou čerstvé a bílé.

Antioxidanty přímo z vinice ve Wachau

K nejdůležitějším zdrojům antioxidantů patří vitamín E, vitamín C a v menší míře samozřejmě také ostatní vitamíny, minerály a rostlinné oleje. Tyto látky nejenže chrání Vaši pleť, ale také posilují celkovou obranyschopnost organismu, neboť Vás chrání před infekčními a srdečními nemocemi. A právě vinná réva je největším přírodním zdrojem antioxidantů – obsahuje totiž vysoké množství vitamínu E, vitamínu C, vitamínu B, manganu, hořčíku, draslíku a železa. Dále v ní najdete také látky  jako jsou polyfenoly a resveratrol. Tyto vzácné látky se složitým názvem je nutné zpracovávat velmi jemně a šetrně, aby nebyla narušena celistvost slupek hroznů. Vznikají pouze tehdy, pokud se přirozenou cestou dostanou do kontaktu s houbami nebo jinými přírodními hnojivy a navíc nesmí přijít do kontaktu s chemickými postřiky (herbicidy, pesticidy apod.). Od roku 1971 vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai pracují dle nejpřísnějších biostandardů – certifikace Demeter, a proto jsou všechny naše kosmetické produkty vskutku tím nejčistším, co nám příroda může nabídnout.

Nejen z tohoto důvodu je olej z hroznových jader základem všech našich kosmetických produktů. Aby naše pleť mohla těžit také z antioxidantů rozpustných ve vodě, pracujeme s různými vodními výluhy a extrakty jako jsou výluh z hroznových jader, výluh z hroznových slupek, výluh z lipového květu nebo výluh z vilínu, které jsou pěstovány přímo u nás ve Wachau. Naše intenzivní pleťové sérum – Výběr ze zlatých hroznů obsahuje 40% oleje z hroznových jader a 44% výluhu z hroznových jader, a proto je nejbohatším přírodním zdrojem antioxidantů a zároveň nejpřirozenější ochranou pro Vaši pleť. Navíc se skládá pouze ze čtyř surovin, a proto je vůbec nejčistším přírodním kosmetickým produktem na světě!

Krása každý den. Přirozeně.

Nejnovější články

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Jarní slunce nabírá na síle a stromy se halí do květů – neklamné známky toho, že se blíží Den matek!

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy...

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Svátek všech zamilovaných se blíží rychlostí blesku. Stále...

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai aneb letos Vás odměníme dárkem pod stromeček