Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy vinné révy. Této výjimečné suroviny si lidé cenili již od starověku. Proč je pro pleť tak prospěšná a v jakých produktech z naší biodynamické kosmetiky se s ní můžete setkat? Na tyto i další otázky odpoví následující článek. 

Zázrak z vinné révy

Kromě vína a hroznového oleje existuje ještě jedna vzácná surovina, která se získává z vinné révy bez jakéhokoliv zásahu člověka – tzv. slzy vinné révy. Již staří Římané nazývali tyto vzácné kapky jako Lacryma Vitis nebo Aqua Vitis a věděli o jejich blahodárných účincích na naši pleť. My ji můžeme znát rovněž pod pojmem „vinná míza“. 

Klenot již od starověku

Staří Římané byli vinnými slzami naprosto fascinováni. Nejprve tekutinu opatrně sesbírali, pečlivě ji prohlédli, ochutnali a až poté prakticky vyzkoušeli. Postupem času žasli stále více zejména nad léčivými účinky této vinné mízy. Nejpodrobněji sepsal její blahodárné účinky – včetně pozitivního vlivu na naši pokožku – lékař a autor nejvýznamnější přírodovědné encyklopedie starého Říma Plinius Secundus. I ve středověku neméně slavná léčitelka a přírodovědkyně Hildegarda z Bingen doporučovala využít slzy vinné révy na citlivou pokožku kolem očí a také při bolestech zubů.

První kosmetické použití této suroviny se datuje do roku 795 našeho letopočtu. V lékařském receptu nalezeném ve městě Lorsch byly slzy vinné révy použity v masti na pleť. Ovšem oblast využití je mnohem širší – od pročištění žaludku až po boj proti neurodermatitidě (zánětlivému onemocnění kůže).

Ač jsou známy léčivé účinky této jedinečné mízy po tisíciletí, v posledních staletích se na ni stále více zapomínalo, až téměř vymizela z našich domácích lékárniček. Dobrou zprávou ale je, že v poslední době přibývá výzkumů zabývající se touto ingrediencí a vědecké i popularizační články informující o (znovu)objevení „zázračné tekutiny“.

Jak se roní „šťastné“ slzy?

Je obecně známo, že vinná réva má obrovskou vnitřní sílu. Tu na zimu schovává do kořenů, aby v nich mohla v klidu přečkat čas vegetačního klidu. Ač působí réva v zimě mrtvě, ve skutečnosti se optimálně připravuje na odstranění starého dřeva a přebytečných výhonků. Měla by se prostřihat do půlky března, kdy se míza pomalu navrací nahoru do větviček révy. A právě tyto větévky při nastřihávání roní zmiňované „šťastné“ slzy. Vinné slzy tak v sobě skrývají sílu révy nasbíranou přes celou zimu.

Pěstujeme sami dle biodynamické filozofie

Všechny produkty naší kosmetiky dieNikolai vyrábíme ze surovin, které si sami vypěstujeme v souladu s biodynamickou filozofií. Zajišťujeme tak nejen nejvyšší kvalitu našich produktů, ale také minimalizujeme naši ekologickou stopu a podporujeme biodiverzitu. Naše vinice v rakouském Wachau jsou obhospodařovány s respektem k přírodním cyklům a energiím, což nám umožňuje extrahovat z vinné révy jen to nejlepší. Díky biodynamickému způsobu pěstování tak získáváme čistou sílu přírody. A proto při použití našich Pomněnkových očí – očního séra můžete pocítit nádhernou vůni kypré půdy a čerstvých rostlin. Můžeme Vám garantovat, že citlivá pokožka v okolí očí Vám poděkuje, protože přesně tam slzy vinné révy účinkují nejlépe.

Důležitost péče o oční okolí

Péče o oční okolí je často opomíjená, přestože to je jedna z nejdůležitějších oblastí péče o pleť. Kůže v okolí očí je tenčí a citlivější než na zbytku obličeje, což ji činí náchylnější k předčasnému stárnutí, vzniku vrásek a tmavých kruhů pod očima. Právě proto by péče o tuto oblast měla být specificky zaměřená a jemná, aby podpořila vitalitu a zdraví pleti. Slzy vinné révy obsahují řadu látek účinných pro regeneraci pokožky, obzvláště se hodících pro intenzivní výživu a hydrataci citlivé oblasti očí.

Biodynamické oční sérum

Naše Intenzivní oční sérum – Pomněnkové oči s certifikací Demeter je přímo navržené k řešení problémů spojených s očním okolím – citlivostí, vráskami a kruhy pod očima. Obsahuje vysoké množství živin a antioxidantů získaných z biodynamicky pěstované vinné révy. Společně s mandlovým olejem, lněným olejem a olejem z hroznových jader tvoří lehkou texturu séra, které je ideálním produktem pro citlivou pleť kolem očí. Toto oční sérum hydratuje, posiluje pokožku a zaručuje rozjasněný vzhled bez použití jakýchkoliv chemických, konzervačních a exotických látek.

Slaboučká kůže v oblasti očí nemá dostatek lipidové vrstvy – v důsledku toho je více suchá a náchylnější k tvorbě vrásek. Hroznový olej kůži dostatečně vyživí a slzy jí dodají potřebné vitamíny a projasnění. Pleť se po aplikaci séra okamžitě napne a vyhladí, jakoby skutečně dostala novou mízu do žil. Obnovte mladistvý vzhled a vitalitu očního okolí s naším biodynamickým očním sérem!

Více informací o této a všech dalších našich ingrediencích se dozvíte v sekci Naše suroviny. Podrobnější informace o biodynamickém zemědělství najdete na našem partnerském webu www.biodynamika.info.

Krása každý den. Přirozeně.