Konzervace našich produktů dieNikolai

Konzervace našich produktů dieNikolai

Každá kosmetika, ať už běžná, přírodní či organická, čelí výzvě, jakými látkami zajistit konzervaci svých produktů obsahujících vodu. Protože fyzikální metody v tomto případě nestačí, je zapotřebí další látka, která – podobně jako cukr v džemu nebo ocet v nakládané zelenině – zničí škodlivé mikroorganismy, a tím zabrání vzniku bakterií a plísní. 

Máme se spoléhat na laboratoře?

Cukr ani ocet nám s konzervací kosmetiky bohužel příliš nepomohou. Místo toho se v běžné kosmetice na seznamu složek, tzv. INCI, dočteme o kyselině salicylové nebo polyaminopropyl biguanidu. Tyto látky nejsou v podstatě nic jiného než mrtvé laboratorní látky, tj. chemické produkty uměle vyrobené v laboratořích. Pro organickou kosmetiku naprosté tabu, pro kosmetické přípravky mířící na masový trh denní rutina. A to i přesto, že nežádoucí účinky těchto látek na lidské tělo jsou známé.

Jednou z těchto klasických konzervačních látek jsou například parabeny. Tyto látky zůstávají v lidském těle velmi dlouho a mohou neblaze ovlivňovat některé hormonální procesy. Současně jsou spojovány se vznikem různých typů rakoviny, zejména rakoviny prsu. Ač je to k neuvěření, i dnes se vyskytují v mnoha výrobcích! Totéž platí pro látky uvolňující formaldehyd, jako je bronidox, bronopol nebo diazolidinyl urea. Je známo, že tyto konzervační látky způsobují rychlejší stárnutí pokožky. Další laboratorní látky, jako je například tetrasodná sůl EDTA, jsou zase považovány za škodlivé jak pro životní prostředí, tak pro lidský organismus.

Kosmetika dieNikolai a konzervace kosmetických produktů

Abychom hned rozptýlili Vaši případnou obavu: Žádnou z výše uvedených látek dieNikolai nepoužívá a jako certifikovaná biokosmetika ani nesmí. Nicméně z důvodu trvanlivosti i my musíme účinně konzervovat (tj. chránit) své produkty. Žádné zcela bezproblémové konzervační látky bohužel neexistují. Nám se ale podařilo najít tu nejpřirozenější a nejméně problematickou konzervační látku, která vůbec existuje – alkohol z našeho vlastního destilátu z vína Nikolaihof Wachau s certifikací Demeter. 

Alkohol s certifikací Demeter a vysušování pokožky

Nejen kosmetičky se nás často ptají, zda alkohol nemá na pokožku nepříznivý vliv, zejména pokud jde o její vysušování. Jak už to v životě bývá, vždy je rozhodující množství a kvalita.

Obsah alkoholu v našich produktech je odměřen tak, aby Vaše pokožka neztrácela vlhkost a zároveň byly zachovány všechny přírodní složky. Přesněji řečeno, alkohol je již při pokojové teplotě natolik těkavý, že se většina z něj odpaří ještě před nanesením přípravku na pokožku. Prchavost vinného destilátu je také důvodem, proč jsou naše produkty péče o pleť vždy zapečetěné a po otevření by měly být spotřebovány do čtyř měsíců.

Dalším faktorem je kvalita alkoholu. V kosmetice a jiných průmyslových odvětvích se běžně používá tzv. denaturovaný ethanol či líh. Chemickou úpravou je docíleno toho, že alkohol není určen k pití, a tím pádem může být zároveň daňově zvýhodněn. Ve složení nebo v seznamu INCI ho najdete pod zkratkou Alcohol Denat. Oproti tomu alkohol vyrobený na našem statku není denaturovaný, tj. nepřidávají se do něj žádná aditiva, která by měnila jeho barvu nebo vůni. Ve výrobcích dieNikolai tedy rozhodně nenajdete žádný levný syntetický (denaturovaný) alkohol, ale pouze vinný destilát z našeho vinařství Nikolaihof v certifikované Demeter kvalitě.

A jde to bez chemie!

Použitím jen a pouze vysoce kvalitního nedenaturovaného vinného alkoholu v nejnižší možné koncentraci jsme tak vytvořili kosmetické přípravky, které nezatěžují pokožku složitými syntetickými konzervanty a naopak podporují její přirozenost. To vše čistou silou přírody.

Naším cílem je vyvíjet co nejčistší a nejpřírodnější kosmetiku, zcela bez zbytečných syntetických složek a konzervačních látek. Můžete si být jisti, že pro vás vždy zvolíme tu nejpřirozenější cestu, aniž bychom slevili z kvality, která přináší maximální snášenlivost i pro tu nejjemnější pokožku. Zejména spotřebitelé, jejichž pokožka reaguje citlivě nebo alergicky na komplexní sloučeniny obsažené v mnoha běžně dostupných mycích, čisticích a kosmetických přípravcích, nám opakovaně potvrzují skvělou toleranci našich produktů, které jsou čisté a zcela bez chemických látek.

Krása každý den. Přirozeně.