Chemický detox pro Vaši pleť

Jak konzervujeme naši kosmetiku bez chemie

U každé kosmetiky, ať už přírodní, bio či klasické komerční, kde je obsažena voda, je zapotřebí řešit konzervaci produktu. Protože fyzikální metody v tomto případě nepostačují, je zapotřebí nějaké látky, která se dodatečně přidává a která – jako třeba cukr v marmeládě nebo ocet v nakládané zelenině – eliminuje nejmenší mikroorganismy a zabraňuje tak výskytu bakterií a plísní.

Ale s cukrem nebo octem se v případě konzervace kosmetických přípravků daleko nedostaneme. Místo toho se na seznamu obsažených látek u komerční kosmetiky – takzvaném seznamu INCI – dočítáme o kyselině salicylové nebo polyaminopropyl biguanidu. Tyto látky, které nejsou v bio kosmetice povolené, nejsou v zásadě nic jiného než mrtvé laboratorní látky. To znamená, že se jedná o chemické produkty uměle vyráběné v laboratořích. V bio kosmetice sice představují absolutní tabu, avšak s vědomím toho, že našemu tělu nedělají vůbec dobře, se rigorózně používají v kosmetických výrobcích pro hromadný trh.

Jednou z těchto klasických konzervačních látek u kosmetiky jsou například parabeny. Jsou problematické hlavně z toho důvodu, že zůstávají v lidském těle prokazatelně po dlouhou dobu a že jsou zde hormonálně aktivní. Navíc jsou spojovány se vznikem různých druhů rakoviny, jako je například rakovina prsu. Přesto je i v dnešní době naleznete v mnoha výrobcích. Podobná situace je také u derivátů formaldehydu, jako jsou bronidox, bronopol nebo diazolidinyl urea. O těchto konzervačních látkách se ví, že po nich pokožka rychleji stárne. Jiné laboratorní prostředky jako tetrasodium EDTA jsou zase považovány za škodlivé pro životní prostředí a nebezpečné pro lidský organismus.

Jak konzervujeme naše produkty dieNikolai my?

Abychom hned vyvrátili vaše obavy: nepoužíváme žádné z těchto výše uvedených látek (a u certifikované bio kosmetiky to ani nesmíme). Přesto musíme i my z důvodů bezpečnosti výrobků účinně konzervovat. Absolutně bezproblémové konzervační látky neexistují. S naším domácím vinným lihem z Nikolaihof Wachau jsme se ovšem rozhodli pro tu nejpřirozenější a z našeho pohledu také nejméně problematickou konzervační látku.

Ale nevysušuje alkohol pokožku? Jako tolikrát v životě i zde je jedovatost dána množstvím, neboť podíl vinného lihu v produktech dieNikolai je stanoven tak, aby Vaše pokožka neztrácela vlhkost, ale zároveň aby byly konzervovány naše přírodní účinné látky. Alkohol je při pokojové teplotě těkavý již v takové míře, že se většina vypaří ještě předtím, než se v péči o pleť nanese na Vaši pokožku. Těkavost vinného lihu je také důvod, proč by měly být naše přípravky dieNikolai vždy zavřené a proč by se měly spotřebovat do čtyř měsíců po otevření.

Svou roli hrají navíc také další faktory: líh získávaný u nás na statku se nedenaturuje, to znamená, že se nepřidávají žádné pomocné látky, aby se například dosáhlo změny barvy nebo vůně. Denaturovaný alkohol tak zůstává v přirozené, nepoživatelné podobě, a proto je daňově zvýhodněný a proto se v přísadách, popř. na seznamu INCI, vykazuje jako „alc. denat.“ (pozn.: pro denaturovaný). A směrodatná je i kvalita. V našich certifikovaných produktech dieNikolai se tedy nepoužívá žádný levný syntetický alkohol, ale pracujeme výhradně s vinným lihem pod přísnou certifikací Demeter.

Za podmínek zpracování pouze vysoce kvalitního, nedenaturovaného vinného lihu v nejmenších možných koncentracích, tak vznikly kosmetické produkty, které Vaši pleť nezatíží komplexními, syntetickými „konzervanty“, ale podpoří ji čistou silou přírody. Stanovili jsme si za cíl vyvinout tu nejčistší a nejpřirozenější kosmetiku, zcela bez zbytečných syntetických účinných a konzervačních látek. Můžete si být tedy jistí, že jdeme tou nejpřirozenější cestou, aniž bychom přitom slevovali z kvality. Především ženy, jejichž pokožka reaguje citlivě nebo alergicky na komplexní sloučeniny v pracích prostředcích, saponátech a kosmetických výrobcích, naši kosmetiku opakovaně označují za nejlepší „produkty chemického detoxu”.

Více o naší filozofii při výrobě biodynamické kosmetiky v souladu s nejnáročnější certifikací Demeter se dočtete zde.

Nejnovější články

Jak se chránit před sluncem aneb praktické rady na léto

Jak se chránit před sluncem aneb praktické rady na léto

Letošní léto je plné horkých a slunečných dnů. Jak...

Hloubkové čištění bez útrap aneb 100% přírodní peeling pro Vaši pleť

Hloubkové čištění bez útrap aneb 100% přírodní peeling pro Vaši pleť

Léto je nositelem dobré nálady a novinek, a proto Vám přinášíme...

S biodynamickou kosmetikou dieNikolai na cestách aneb 5 letních tipů

S biodynamickou kosmetikou dieNikolai na cestách aneb 5 letních tipů

Které kosmetické produkty by měly být součástí Vaší...

1. biodynamický kosmetický salón v ČR

1. biodynamický kosmetický salón v ČR

Otevíráme pro Vás 1. biodynamický kosmetický salón v České...