Biodynamické zemědělství - proč je pro nás tak důležité?

 Biodynamické zemědělství

Nepoužívat žádné chemické prostředky při přípravě našich produktů – tak zní naše heslo. V dnešní době je to možná trochu rarita, neboť takřka ve všech potravinách a nápojích se nacházejí nejrůznější éčka nebo konzervační látky. My ale tímto směrem nejdeme a dodržujeme nejvyšší standardy ekologického zemědělství Demeter – od pěstování plodin, přípravy a výroby našich ryze přírodních produktů až po balení a obaly jednotlivých biokosmetických produktů. Průkopníkem a zakladatelem tohoto filosofického směru je rakouský pedagog Rudolf Steiner, který ve 30. letech minulého století založil tento alternativní přístup k zemědělství. Hlavní jeho ideou je pěstovat ty nejzdravější a nejbohatší plodiny s ohledem na co nejmenšími zásahy člověka do přírody.

Co znamená biodynamické zemědělství?

Biodynamické zemědělství je považováno za nejvýše udržitelnou formu zemědělství, protože zajišťuje, že se neustále obnovuje humusová vrstva půdy. V našem případě díky použití devíti druhů speciálních hnojiv složených z léčivých bylin. Smyslem biodynamiky je, abychom nejen pěstovali zdravé a bohaté suroviny bez použití chemie, ale zároveň poskytli plodinám ideální podmínky, aby se samy mohly vyvíjet, růst a léčit.

Vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai patří mezi průkopníky biodynamického zemědělství – od roku 1973 dodržují tato pravidla a řídí se biodynamickou filozofií. Proto například byliny a luštěniny bohaté na bílkoviny se pěstují tak, aby půda dostávala přirozeným způsobem dusík, který dodává rostlinám výživné látky, a díky tomu se nemusí používat dusíkatá hnojiva. Mimoto se u našich léčivých rostlin kontroluje a dává pozor na úrodnost půdy, aby se co nejlépe využilo jak chuti, tak obsažených látek.

Pokud naše rostliny chytí nějakého škůdce nebo jsou nemocné jiným způsobem, spoléháme pouze na účinek a sílu homeopatických přípravků. Během pěstování plodin nepoužíváme žádné pesticidy, herbicidy nebo podobné chemické látky. Chemická stopa je u nás naprosto TABU, protože ctíme rostlinný a živočišný svět a jeho schopnost sám sebe se léčit. Dále v biodynamickém zemědělství je velmi důležitá vesmírná energie. Při pěstování zemědělských plodin, hnojení či zalévání rostlin se počítá s vlivem pohybů planet, hvězd, měsíce, slunce a souhvězdí. Díky tomu mají rostliny vyšší kvalitu, pestřejší barvu a jsou bohatší na živiny. Jednoduchým důkazem, že pro přírodu je tento fakt doopravdy důležitý, je vliv pohybu Měsíce na mořský svět, tedy příliv a odliv.

Proto jsou suroviny v našich produktech nejen regionálního původu z rakouské oblasti Wachau, ale také z jiných oblastí – vždy však v přírodní nebo nejlépe v biodynamické kvalitě. V tomto ohledu jsme na sebe velmi přísní.

 

Proč jsme tedy přesvědčení, že certifikace Demeter je to nejlepší? 

Při hledání nejvhodnějšího způsobu zajištění kvality našich surovin jsme narazili na nespočet různých certifikátů. V dnešní době mezi nimi panuje hotová„džungle“ a je velmi obtížné poznat, o jaký certifikát se jedná a jakou kvalitu surovin bioproduktům a zákazníkům zajišťuje. Proto jsme se rozhodli jít jiným směrem a zvolili jsme tu úplně nejobtížnější cestu – nejpřísnější certifikaci biokvality Demeter. Certifikace Demeter znamená dodržování nejstriktnějších, ale zároveň i nejčestnějších podmínek v oblasti biozemědělství. V principu totiž nejde o to udržovat jen určité postupy při pěstování plodin, ale zejména celkově pochopit filozofii Demeter a umět posoudit vliv kosmických pohybů. Tento holistický přístup v oblasti zemědělství se týká všech jeho forem – od kultivace, sklizně, hnojení speciálními přípravky až po krmení a starání se o domácí zvířata. Více o biodynamickém zemědělství takéZDE

Pro obdržení certifikace Demeter platí ještě jedno přísné pravidlo: Biodynamické produkty musí obsahovat nejméně 95 % přírodních látek, z nichž musí být alespoň 90 % biodynamického původu. Náš certifikát Demeter pro rok 2018 najdete ZDENa náš biocertifikát, který musí mít automaticky každá firma s biodynamickými produkty, se můžete podívat ZDE

I přes tento jasný závazek si uvědomujeme, že certifikace Demeter a její přístup je jen to minimální, jak se dnes můžeme k naší přírodě chovat. Snažíme se proto hlouběji pochopit celkovou filozofii Demeter (co nejšetrnějšího fungování v souladu s přírodou), která je mnohem širší než jen udělený „certifikát“ 

Podrobnější informace o biodynamickém zemědělství se dozvíte na našem partnerském webu www.biodynamika.info.

 

Krása každý den. Přirozeně.