Veganská kosmetika – co to znamená?

Veganská kosmetika – co to znamená?

Na změnu není nikdy pozdě. Zvláště tehdy, přispějeme-li díky ní k zdravější budoucnosti naší společnosti, planety i sebe samých. A přesně o to veganství usiluje – o zaujetí ekologicky a eticky zodpovědného přístupu k životu. Proto se netýká jen jídelníčku, jak se možná mnoho lidí domnívá, ale životního stylu obecně. Je pravda, že nejviditelněji se projevuje ve stravovacích návycích, zasahuje však do všech sfér života, včetně kosmetického a módního průmyslu. A právě veganská kosmetika se v dnešní době stále častěji objevuje jako alternativa k běžně dostupným kosmetickým přípravkům z drogerií. 

 

Co se v článku dieNikolai dozvíte:

  • v čem je veganská kosmetika kvalitnější 

  • jak spolehlivě poznáte vegan kosmetiku

  • proč je veganská kosmetika pro všechny

 dienikolai-veganska-kosmetika

Vegan historie – Veganství znamená ohleduplnost nejen ke zvířatům, ale k celé planetě

Ačkoli to vypadá, že veggie vlna je záležitostí 21. století, pojem veganství zavedli zakladatelé britské Vegan Society již v roce 1944. Definovali jej jako způsob života, který odmítá využívání zvířat kvůli potravě, oblečení či jakémukoli jinému účelu. V prvé řadě tedy jde o vyloučení všech živočišných produktů z jídelníčku, včetně mléčných výrobků, vajec a medu. V oblasti módy se vegani vyhýbají například kůži, ovčí vlně a hedvábí, v kosmetice jakýmkoli viditelným i skrytým živočišným složkám.

Veganská filosofie je sice založená na etických principech a odmítání utrpení zvířat, její záměry jsou však dalekosáhlejší. Cílem je snížení masové živočišné produkce, která znamená obrovskou devastaci půdy, spotřebu vodních zdrojů a ohrožení celého ekosystému naší Země.

 

Jak poznat veganskou kosmetiku? 

Veganská kosmetika nesmí obsahovat žádnou živočišnou složku a zároveň by neměla být testována na zvířatech, ať už výsledný produkt, či jeho jednotlivé komponenty. Ale pozor! To, že je produkt veganský, ještě nutně nemusí znamenat, že nebyl testován na zvířatech. Obecně lze říci, že se jedná o dvě oddělené kategorie: veganská kosmetika (Vegan cosmetics) a netestovaná kosmetika (Cruelty-free cosmetics). 

V EU bylo v roce 2004 zakázáno testování výsledného produktu na zvířatech. V roce 2009 se přidal zákaz testování nových složek. A konečně od roku 2013 se do EU nesmí dovážet ani zde prodávat kosmetické produkty testované na zvířatech. Situace však zdaleka není růžová. Kosmetické firmy mnohdy zákaz obcházejí. Některé státy, například Čína, naopak testování na zvířatech vyžadují. Proto se může stát, že si v dobré víře v drogerii koupíte netestovaný produkt od výrobce, který ho na neevropském trhu prodává testovaný. Těm z nás, kterým není lhostejné trápení a zneužívání zvířat, tedy nezbývá nic jiného, než pečlivě číst etikety na jednotlivých produktech. Pro snadnou orientaci doporučujeme sledovat kosmetické certifikáty a vegan označení.

 

Certifikát HCS (Human Cosmetics Standard) uděluje mezinárodní organizace Cruelty Free International. Logo králíčka ve skoku (Leaping Bunny)zaručuje, že finální produkt ani žádná z jeho složek nebyla testována na zvířatech.

Britská Vegan Society uděluje certifikát Vegan s logem zelené slunečnice těm produktům, které neobsahují žádné živočišné složky a zároveň nebyly během výroby testovány na zvířatech. Na rozdíl od HCS se certifikát uděluje nikoliv výrobcům, ale pouze jednotlivým produktům.

Certifikát Cruelty Free uděluje americká společnost PETA a zaručuje, že produkt ani použité suroviny nebyly testovány na zvířatech. Existuje i veganská varianta certifikátu – Cruelty Free Vegan.

U produktů s certifikátem Demeter s oranžovým logem si můžete být jistí, že nejsou testovány na zvířatech v žádné fázi výroby.

 

Co ve veganské kosmetice nenajdete

Následující výčet surovin je jen malá ukázka toho, co dnes běžně obsahují masově vyráběné kosmetické produkty.

  • Lůj, získávaný nejčastěji z tuku krav a jiných přežvýkavců, se využívá v kosmetice pro své zvlhčující účinky. Najdeme jej v pleťových a tělových krémech a balzámech na rty.

  • Lanolin, vyznačující se regeneračními účinky, se získává z vylisované ovčí vlny. Nejčastěji se používá v krémech pro suchou a popraskanou pleť.

  • Karmín (též karmazín) je červené barvivo získávané z rozdrcených těl hmyzu. Nalezneme jej v mnoha produktech dekorativní kosmetiky, jako je make-up či rtěnky.

  • Kolagen pochází z kostí, kůže a pojivových tkání zvířat. Objevuje se jako základní složka krémů proti stárnutí i ve vlasových šamponech a kondicionérech.

  • Skvalen, olej ze žraločích jater, se využívá v hydratačních krémech a vlasové kosmetice, kde se stará o roztřepené konečky. 

dienikolai-veganska-kosmetika-olej 

Možná si teď kladete palčivou otázku, jaké živočišné složky obsahují neveganské produkty kosmetiky dieNikolai. Nebojíme se „jít s kůží na trh“, protože máme jistotu, že všechny naše suroviny získáváme v duchu biodynamické filosofie v souladu s přírodou – tedy i se zvířaty. Šetrné zacházení, volný pohyb na pastvinách a kvalitní krmivo vypěstované dle zásad biodynamického zemědělství jsou u nás naprostou samozřejmostí. Smetana, kterou najdete např. v pleťových krémech Šafránové osvěžení a Šafránové pohlazení, zajišťuje hydrataci a anti-aging efekt. O regeneraci a výživu se stará ghí máslo, obsažené např. v pleťovém krému Ranní sběr hroznů či v krému na ruce a tělo Sommeliér. Včelí vosk zase plní ochrannou a hydratační funkci např. v balzámech na rty Meduňkový polibek či Rozmarýnový polibek.

 

Obáváte se kompromisů? Nemusíte! 

Veganská kosmetika Vám zaručí úžasně efektivní péči o pleť, tělo a vlasy, a dokonce Vás překvapí vyšším standardem oproti konvenční kosmetice. Proces výběru a kontroly surovin je totiž mnohem pečlivější a podléhá přísnějším kritériím. Navíc se díky vyloučení živočišných složek vyvarujete možné přítomnosti antibiotik a hormonů, které by se jinak mohly v běžných kosmetických produktech objevit. 

 

Nevěříte? Bohužel toto je vážný problém všech velkochovů, které tlačí na zvyšování produkce, a neváhají k tomu využívat pro lidské zdraví diskutabilní látky. Nemáte-li tedy jistotu, že živočišný produkt pochází z biodynamického či biochovu, nikdy nevíte, čím si ve skutečnosti ošetřujete svou pleť. Nutno dodat, že totéž platí i pro suroviny čistě rostlinného původu. Jsme rádi, že za produkty dieNikolai můžeme dát klidně ruku do ohně – certifikát Demeter plně zaručuje biodynamický původ všech použitých surovin. Proto se můžete bez obav těšit z blahodárných účinků meruňkového a olivového oleje a samozřejmě také oleje z hroznových jader, které jsou obsaženy ve veganské kosmetice dieNikolai.

Pokud se ptáte, zda má veganská kosmetika vůbec nějaké mínus, tak je to její vyšší cena. Ta je ale naprosto pochopitelná, vezme-li se v potaz důraz na kvalitu a specifický charakter vstupních surovin. Svou roli též hraje mnohdy vyšší podíl ruční práce a skutečnost, že výrobce často spolupracuje s lokálními zemědělci. Odměnou však může být vědomí, že za Vaše peníze dostanete nejen tu nejvyšší možnou kvalitu, ale že též investujete do budoucnosti Vás a Vašich dětí.

 dienikolai-veganska-kosmetika-srdce

Ano veganské kosmetice

Pokud se rozhodnete pro veganskou kosmetiku, rozhodně nemusíte snižovat ze svých nároků. Naopak, dočkáte se péče, kterou si plně zasloužíte, a navíc můžete mít dobrý pocit, že se podílíte na vytváření lepšího světa. Světa bez krutosti a nesmyslného stupňování živočišné produkce, která plení naši planetu. Objevte zdravou sílu rostlin, která dodá Vaší pleti vše, co potřebuje.

Mája Vitásková
Autor článku, copywriterka dieNikolai