Kosmetika bez chemie

Jedy v kosmetice

Kůže je náš největší orgán, kterým se do těla dostává celá řada látek, zejména těch z denní kosmetiky - sprchový gel, tělové mléko, pleťový krém, make-up, rtěnka, krém na ruce. Zatímco většina z nás při nakupování potravin luští obaly a hlídá éčka, v koupelnách máme řadu doslova chemických koktejlů. Pokud Vám není úplně lhostejné, jaké látky na svou kůži aplikujete, máte dvě možnosti. Buď budete u každého kosmetického produktu zkoumat jeho složení nebo zvolíte jednodušší cestu a tou je přírodní kosmetika u které si můžete být jisti obsahem, ideálně tedy certifikovaná biodynamická kosmetika.

Plusy a mínusy přírodní kosmetiky

+ neobsahuje syntetická barviva, konzervační látky, ropné deriváty

+ obal produktu je většinou recyklovatelný a tudíž ekologický

+ obsahuje přírodní vitamíny a antioxidanty

– nižší trvanlivost kvůli absenci umělých konzervačních látek (cca 4 měsíce po otevření)

– méně intenzivní vůně

Největší „jedy“ v kosmetice, se kterými se denně setkáváme:

Silikony

  • Jak je můžete poznat? Jakýkoliv název končící na  -icone nebo -icon, případně -siloxane, v dekorativní kosmetice je to nejčastěji Dimethicon, ve vlasové Cyclopentasiloxane
  • Proč se v kosmetice používají? Fungují jako změkčovadlo, emulgátor a kondicionér
  • Co nám způsobují? Vysušují vlasy, které pod vrstvou silikonu nejsou schopny přijímat živiny. V důsledku toho padají a hůře se na ně chytají barvy. Při používání silikonové kosmetiky se póry ucpávají a přirozený proces regenerace pleti se zhoršuje.

Pěnidla - Sulfáty

  • Jak je můžete poznat? Podle zkratky SLS, SLES či E487.
  • Proč se v kosmetice používají? Díky jejich pěnícím schopnostem, zejména v šampónech, sprchových gelech či zubních pastách.
  • Co nám způsobují? Dráždí kůži, oči, sliznice, způsobují alergické reakce.

Parabeny

  • Jak je můžete poznat? Nejčastěji se v kosmetice vyskytují Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben a jejich soli.
  • Proč se v kosmetice používají? Působí antibakteriálně a používají se jako konzervanty, díky nimž kosmetické produkty déle vydrží.
  • Co nám způsobují? Spekuluje se o spojitosti parabenů a onemocnění rakovinou prsu. Zejména pozor při používání antiperspirantů s obsahem parabenů, kdy mohou drobnými poraněními kůže v důsledku holení prostupovat více do těla.

Pokud si opravdu chcete být jisti, že kosmetika, kterou používáte, neobsahuje žádný z výše uvedených jedů a že se jedná o kosmetiku bez chemie, začněte kupovat jen přírodní bio kosmetiku. Ne každá kosmetika, která se tváří jako ryze přírodní, jí ale nutně musí být! Zaměřte se proto na certifikované přírodní produkty (Demeter), které zaručují, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství a jejich zpracování podléhá přísným pravidlům a výrobním postupům pro zachování přírodních látek. Rakouská firma dieNikolai je  značkou biodynamické kosmetiky, která se pyšní nejedním světovým unikátem. Jedná se totiž o jedinou značku kosmetiky na světě, jejíž kompletní produktové portfolio splňuje přísné požadavky certifikace Demeter. Zároveň je dieNikolai první biodynamická kosmetika z vinných hroznů na světě.

Náš certifikát Demeter platný pro rok 2021 najdete ZDE. 

Na náš biocertifikát, který musí mít automaticky každá firma s biodynamickými produkty, se můžete podívat ZDE.