Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy

Během jarních dní se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy vinné révy. Co v sobě skrývá tato výjimečná surovina? Proč je pro naši pleť tak prospěšná? A v jakých produktech z naší biokosmetiky si ji můžeme (do)přát?  Na tyto i další otázky odpoví následující článek. 

 

Zázrak z vinné révy

Kromě vína a hroznového oleje existuje ještě jedna vzácná surovina, která se získává z vinné révy bez jakéhokoliv zásahu člověka – tzv. slzy vinné révy. Již staří Římané nazývali tyto vzácné kapky jako Lacryma vitis nebo Aqua Vitis a věděli o jejich blahodárných účincích na naši pleť. My ji můžeme znát rovněž pod pojmem „vinná míza“.

 

Slzy vinné révy – klenot již od starověku

Staří Římané byli vinnými slzami naprosto fascinováni. Nejprve tekutinu opatrně sesbírali, pečlivě ji prohlédli, ochutnali a až poté prakticky vyzkoušeli. Postupem času žasli stále více zejména nad léčivými účinky této vinné mízy. Nejpodrobněji sepsal její blahodárné účinky – včetně pozitivního vlivu na naši pokožku – lékař a autor nejvýznamnější přírodovědné encyklopedie starého Říma Plinius Secundus. I ve středověku neméně slavná léčitelka a přírodovědkyně Hildegarda z Bingen doporučovala využít slzy vinné révy na citlivou pokožku kolem očí a také při bolestech zubů.

První kosmetické použití této suroviny se datuje do roku 795 našeho letopočtu. V lékařském receptu nalezeném ve městě Lorsch byly slzy vinné révy použity v masti na pleť. Ovšem oblast využití je mnohem širší – od pročištění žaludku až po boj proti neurodermatitidě (zánětlivému onemocnění kůže).

Ač jsou známy léčivé účinky této jedinečné mízy po tisíciletí, v posledních staletích se na ni stále více zapomínalo, až téměř vymizela z našich domácích lékárniček. Dobrou zprávou ale je, že v poslední době přibývá výzkumů zabývající se touto ingrediencí a vědecké i popularizační články informující o (znovu)objevení „zázračné tekutiny“.

A co jsou tedy ty „slzy vinné révy“?

Je obecně známé, že vinná réva má obrovskou vnitřní sílu. Tu na zimu „schovává“ do kořenů, aby v nich v klidu mohla přečkat čas vegetačního klidu. Ač působí réva v zimě „mrtvě“, ve skutečnosti se optimálně připravuje na odstranění starého dřeva a přebytečných výhonků. Měla by se prostřihat do půlky března, protože se míza pomalu navrací nahoru do větviček révy. A právě tyto větévky při nastřihávání roní zmiňované („šťastné“) slzy.

Vinné slzy tak v sobě skrývají sílu celé révy nasbíranou přes zimu, a proto i při použití našich Pomněnkových očí – očního séra můžete pocítit nádhernou vůni kypré půdy a čerstvých rostlin. Můžeme Vám garantovat, že citlivá pokožka v okolí očí Vám bude děkovat.

V čem jsou slzy vinné révy prospěšné pro naši pleť?

Biodynamická kosmetika dieNikolai používá ve svých produktech slzy vinné révy z vinohradu s certifikací Demeter nacházející se v oblasti Wachau v Rakousku. Tuto výjimečnou surovinu naleznete v našem produktu Intenzivní oční sérum – Pomněnkové oči, kde společně s mandlovým olejem, lněným olejem a olejem z hroznových jader tvoří lehkou texturu séra, které je ideálním produktem pro citlivou pleť kolem očí. Toto oční sérum hydratuje, posiluje pokožku a zaručuje rozjasněný vzhled bez použití jakýchkoliv chemických, konzervačních a exotických látek.

Ze zkušeností víme, že se pleť po aplikaci okamžitě napne a vyhladí. Slaboučká kůže v oblasti očí nemá dostatek lipidové vrstvy – v důsledku je tak více suchá a o to snadněji se zde vytvářejí viditelné vrásky. Hroznový olej kůži dostatečně vyživí a slzy jí dodají potřebné vitamíny a projasnění (doslova dostane „novou mízu do žil“).

Více informací o této a všech dalších našich ingrediencích se dozvíte v sekci Naše suroviny. Podrobnější informace o biodynamickém zemědělství najdete na našem partnerském webuwww.biodynamika.info.

Krása každý den. Přirozeně.