Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy

Během jarních dní se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy vinné révy. Co v sobě skrývá tato výjimečná surovina? Proč je pro naši pleť tak prospěšná? A v jakých produktech z naší biokosmetiky si ji můžeme (do)přát?  Na tyto i další otázky odpoví následující článek. 

 

Zázrak z vinné révy

Kromě vína a hroznového oleje existuje ještě jedna vzácná surovina, která se získává z vinné révy bez jakéhokoliv zásahu člověka – tzv. slzy vinné révy. Již staří Římané nazývali tyto vzácné kapky jako Lacryma vitis nebo Aqua Vitis a věděli o jejich blahodárných účincích na naši pleť. My ji můžeme znát rovněž pod pojmem „vinná míza“.

 

Slzy vinné révy – klenot již od starověku

Staří Římané byli vinnými slzami naprosto fascinováni. Nejprve tekutinu opatrně sesbírali, pečlivě ji prohlédli, ochutnali a až poté prakticky vyzkoušeli. Postupem času žasli stále více zejména nad léčivými účinky této vinné mízy. Nejpodrobněji sepsal její blahodárné účinky – včetně pozitivního vlivu na naši pokožku – lékař a autor nejvýznamnější přírodovědné encyklopedie starého Říma Plinius Secundus. I ve středověku neméně slavná léčitelka a přírodovědkyně Hildegarda z Bingen doporučovala využít slzy vinné révy na citlivou pokožku kolem očí a také při bolestech zubů.

První kosmetické použití této suroviny se datuje do roku 795 našeho letopočtu. V lékařském receptu nalezeném ve městě Lorsch byly slzy vinné révy použity v masti na pleť. Ovšem oblast využití je mnohem širší – od pročištění žaludku až po boj proti neurodermatitidě (zánětlivému onemocnění kůže).

Ač jsou známy léčivé účinky této jedinečné mízy po tisíciletí, v posledních staletích se na ni stále více zapomínalo, až téměř vymizela z našich domácích lékárniček. Dobrou zprávou ale je, že v poslední době přibývá výzkumů zabývající se touto ingrediencí a vědecké i popularizační články informující o (znovu)objevení „zázračné tekutiny“.

A co jsou tedy ty „slzy vinné révy“?

Je obecně známé, že vinná réva má obrovskou vnitřní sílu. Tu na zimu „schovává“ do kořenů, aby v nich v klidu mohla přečkat čas vegetačního klidu. Ač působí réva v zimě „mrtvě“, ve skutečnosti se optimálně připravuje na odstranění starého dřeva a přebytečných výhonků. Měla by se prostřihat do půlky března, protože se míza pomalu navrací nahoru do větviček révy. A právě tyto větévky při nastřihávání roní zmiňované („šťastné“) slzy.

Vinné slzy tak v sobě skrývají sílu celé révy nasbíranou přes zimu, a proto i při použití našich Pomněnkových očí – očního séra můžete pocítit nádhernou vůni kypré půdy a čerstvých rostlin. Můžeme Vám garantovat, že citlivá pokožka v okolí očí Vám bude děkovat.

V čem jsou slzy vinné révy prospěšné pro naši pleť?

Biodynamická kosmetika dieNikolai používá ve svých produktech slzy vinné révy z vinohradu s certifikací Demeter nacházející se v oblasti Wachau v Rakousku. Tuto výjimečnou surovinu naleznete v našem produktu Intenzivní oční sérum – Pomněnkové oči, kde společně s mandlovým olejem, lněným olejem a olejem z hroznových jader tvoří lehkou texturu séra, které je ideálním produktem pro citlivou pleť kolem očí. Toto oční sérum hydratuje, posiluje pokožku a zaručuje rozjasněný vzhled bez použití jakýchkoliv chemických, konzervačních a exotických látek.

Ze zkušeností víme, že se pleť po aplikaci okamžitě napne a vyhladí. Slaboučká kůže v oblasti očí nemá dostatek lipidové vrstvy – v důsledku je tak více suchá a o to snadněji se zde vytvářejí viditelné vrásky. Hroznový olej kůži dostatečně vyživí a slzy jí dodají potřebné vitamíny a projasnění (doslova dostane „novou mízu do žil“).

Více informací o této a všech dalších našich ingrediencích se dozvíte v sekci Naše suroviny. Podrobnější informace o biodynamickém zemědělství najdete na našem partnerském webuwww.biodynamika.info.

Krása každý den. Přirozeně.

Nejnovější články

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Jarní slunce nabírá na síle a stromy se halí do květů – neklamné známky toho, že se blíží Den matek!

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy...

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Svátek všech zamilovaných se blíží rychlostí blesku. Stále...

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai aneb letos Vás odměníme dárkem pod stromeček