Konvenční, přírodní, bio a biodynamická kosmetika
Přírodní a bio kosmetika se v posledních letech staly zaběhlým a velmi oblíbeným trendem. Co je pro nás možná zatím neznámé, jsou pojmy biodynamika, biodynamické zemědělství a biodynamická kosmetika. Dnešní doba nám nabízí širokou škálu možností, ale málokdo zná jednotlivé druhy kosmetiky a jejich odlišnosti. Jaké jsou tedy v nich rozdíly?
Konvenční kosmetika
Pod tímto pojmem si můžeme představit značnou část kosmetických firem, kam patří největší a nejznámější kosmetické značky. Co si ale mnoho z nich neuvědomuje, je skutečnost, že právě tyto produkty obsahují velké množství chemických látek (až 500 druhů v každém výrobku), které se po aplikaci nanesou na naši pokožku. Je to možná k neuvěření, ale legislativa takovéto věci povoluje.
U konvenční kosmetiky se používají především levné minerální oleje ropného původu, parafíny a silikony, barviva a přísady ke zvýraznění vůně – díky nimž naše kůže nemůže správně dýchat a regenerovat. Tyto produkty pak lehce způsobí různé kožní problémy nebo alergie.
Stejný názor má i naše přední specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková, která ve své nové knize Velmi osobní kniha o zdraví uvádí: "Proč nedoporučuji konvenční kosmetiku? Protože mnohé z běžných čistících a zkrášlovacích přípravků obsahují zdraví škodlivé látky, potenciální karcinogeny anebo hormonální disruptory, ftaláty a parabeny, toxické olovo a kadmium. Syntetické vůně používané v konvenční kosmetice patří mezi nejčastější alergeny, u některých je dokonce podezření na neurotoxicitu a narušování hormonální rovnováhy..."
Přírodní kosmetika
V Evropské unii zatím neexistuje žádný právní rámec, který by přesně definoval nebo vymezoval pojem přírodní kosmetika. Na druhé straně existují různé druhy certifikací v této oblasti. Mezi nejznámější patří například značka Ecocert. Pro získání tohoto označení je nutné, aby produkty byly tvořeny z přírodních látek. Proto je nezbytné, aby byly zkoumány v laboratořích.
Bio kosmetika
Často se stává, že pojmy přírodní a bio kosmetika se slučují nebo dokonce mezi sebou zaměňují, což je ale velká chyba! Bio kosmetika je vyráběna pouze ze surovin certifikovaného ekologického zemědělství a musí obsahovat minimálně 95% přírodních látek. To ovšem není jediný předpoklad – dále nesmí být biokosmetické produkty testovány na zvířatech, nesmí obsahovat žádné modifikované organismy, silikony a vonné látky. I zdroje musí být pečlivě využívány s ohledem k přírodě a budoucím generacím.
V posledních letech se ale toto označení často zneužívá. Existuje dnes mnoho „biocertifikátů“ označující biokosmetiku, které nesplňují všechny předepsané podmínky, a přesto se nazývají se biokosmetikou, a proto si u tohoto druhu kosmetiky nemůžeme být vždy jistí, zda se jedná doopravdy o pravou bio kosmetiku. Mezi prověřené certifikáty biokosmetiky patří například Cosmebio nebo ICEA.
Biodynamická kosmetika
Pokud chceme svému tělu a pleti dopřát to nejkvalitnější z přírody a chceme si být jistí kvalitou produktů, biodynamická kosmetika je přesně to pravé. Biodynamická kosmetika představuje nejvyšší stupeň biokvality, u které navíc všechny produkty získaly certifikát Demeter. Osvědčení Demeter je jediným globálním a zároveň nejvyšším stupněm biokvality, tedy biodynamiky. Oproti bio kosmetice se navíc u biodynamické kosmetiky dodržuje holistický (celostní) přístup, produkty musí obsahovat minimálně 90% biodynamických látek (více o pojmu biodynamická surovina ZDE) a obaly i balení jsou vyrobeny z udržitelných a lokálních zdrojů s ohledem na co nejmenší zásah do přírody.
Vinařství Nikolaihof a biodynamická kosmetika dieNikolai nepoužívá žádné marketingové triky s označením bio a již více než 40 let pracuje v biodynamickém směru a biodynamickém zemědělství, a proto si u kosmetické řady dieNikolai můžete být jisti nejvyšší kvalitou.
Náš certifikát Demeter platný pro rok 2021 najdete ZDE.
Na náš biocertifikát, který musí mít automaticky každá firma s biodynamickými produkty, se můžete podívat ZDE.
Krása každý den. Přirozeně.