Aktuálně z dieNikolai: sklízíme černý bez

Aktuálně z dieNikolai: sklízíme černý bez

Bez černý se odpradávna těšil velké úctě. „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,“ říká stará lidová moudrost. Léčivé účinky bezu jsou známy už od antiky a lidé mu dokonce připisovali magické vlastnosti. Žádné stavení se dřív neobešlo bez tohoto voňavého keře – a tak je tomu u nás v Nikolaihof dodnes. V naší biodynamické kosmetice dieNikolai používáme květy, plody a jadérka černého bezu vypěstované dle přísných biodynamických norem. A sklizeň vrcholí právě teď.

Jak se sklízí černý bez v Nikolaihof?

Když se řekne bezinka, každému se vybaví sběr krásných velkých květenství. I my se každé jaro pouštíme do sklizně květů černého bezu, ze kterých vzniká náš osvěžující bezinkový sirup. Přesto necháváme značnou část bezových květů, aby mohly dozrát do podoby plodů, které sklízíme až na konci srpna a začátkem září. A potřebujeme jich nasbírat celou tunu! Využíváme totiž nejen jejich šťávu, ale především jádra, z nichž získáváme cenný bezinkový olej.

Samotná sklizeň je velice intenzivní proces. Začínáme brzy ráno s týmem 5-10 lidí, abychom během dopoledne sklidili až neuvěřitelných 1000 kg bezu. Klíčem k úspěchu je rychlé zpracování sklizených plodů, aby se předešlo oxidaci a vzniku kyseliny kyanovodíkové. Po sklizni bobule jemně lisujeme a zbylé části posíláme k sušení a třídění. Suchá bezová jádra se pak lisují za studena. Výsledkem je bezinkový olej s mnoha kosmetickými výhodami. Je obzvláště jemný a snášenlivý pro pokožku, což ho činí ideálním pro naši biodynamickou dětskou řadu. Má protizánětlivé vlastnosti a rychle se vstřebává do pokožky, aniž by ji mastil, čímž ji činí hebkou a vláčnou.

Černý bez je skutečným zázrakem pro pleť

Pokud jde o zdraví prospěšné látky, je bez snad opravdu kouzelný. Květy i plody obsahují cukry, třísloviny, kyselinu jablečnou a pektin. Slupka a semena jsou navíc bohaté na vitamín A, vitamíny skupiny B, kyselinu pantothenovou a vitamín C. Ten působí jako antioxidant, chrání buňky před škodlivým působením volných radikálů a zpomaluje jejich stárnutí. Pro kosmetiku nejcennější je rozhodně olej z bezových jader. Díky vysokému obsahu kyseliny alfa-linolové se skvěle hodí pro citlivou a zánětlivou pokožku, kterou „obalí“ a chrání před vnějším prostředím.

V kterých biodynamických produktech dieNikolai černý bez potkáte?

-       Biodynamický veganský pleťový fluid  - Šafránové nebe díky oleji z bezových jader skvěle zklidní a ošetří problematickou a aknózní pleť.

 

-       Biodynamické regenerační tělové mléko s obsahem bezinkového sirupu dostatečně vyživuje suchou a namáhanou pokožku.

-       Biodynamický krém na ruce i tělo Sommeliér, obohacený olejem z bezových a hroznových jader, je určen pro ošetření suché, zralé a ekzematické pokožky.

 

-       Biodynamický krém na ruce i tělo Vinná zahrada díky oleji z bezových jader zklidňuje a posiluje pokožku; obsažená smetana a ghí máslo zase hydratují a zvláčňují.

 

-       Biodynamický krém na ruce i tělo Růžový květ obsahuje kromě oleje z bezových jader i další vzácné oleje, díky nimž zanechává pokožkou hedvábně jemnou.


-       Biodynamický bezinkový sprchový gel a šampón se vyrábí přímo ze sirupu z bezových květů a plodů. Můžete ho použít na pokožku celého těla i na vlasy.

 

-       Biodynamický sprchový gel a šampón pro citlivou pokožku obsahuje výluh z bezových a hroznových jader a lipových květů. Silou přírody jemně pečuje o tu nejcitlivější pokožku dětí.

-       Biodynamický jemný tělový krém pro děti je obohacen sirupem z bezových plodů. Hodí se pro péči o dětskou pokožku „od hlavy až k patě“.

 

-       Biodynamická bezinková šťáva lahodně osvěží malé i velké.

Lidé dříve věřili, že v bezu sídlí dobří duchové a víly. Hans Christian Andersen mu dokonce věnoval celou jednu pohádku. A jako pohádkové můžeme účinky černého bezu opravdu označit. Olej z bezových jader zanechává pleť jemnou, hebkou, hydratovanou a dokonale chráněnou před vnějšími škodlivými vlivy.

Nejnovější články

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Den matek s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Jarní slunce nabírá na síle a stromy se halí do květů – neklamné známky toho, že se blíží Den matek!

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

Slzy vinné révy aneb zázračná míza z vinohradu

S příchodem jara se ve vinohradech rakouské oblasti Wachau sbírají tzv. slzy...

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Potěšte na Valentýna svou polovičku rozmarýnovým polibkem!

Svátek všech zamilovaných se blíží rychlostí blesku. Stále...

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai

Velká vánoční akce s biodynamickou kosmetikou dieNikolai aneb letos Vás odměníme dárkem pod stromeček