BIO kosmetika bez palmového oleje – proč se mu vyhýbáme

Biodynamická kosmetika bez palmového oleje

Palmový olej je nejčastěji používaným olejem (dokonce převládá i nad oblíbeným sójovým olejem) a jeho produkce tvoří jednu třetinu z celkové výroby všech rostlinných olejů. Využití palmového oleje je téměř nekonečné a podle průzkumu, který prováděla organizace Greenpeace, je palmový olej obsažen v každém druhém produktu zakoupeném v supermarketu. A zde je právě ten největší háček – pokud jsou použité suroviny pěstovány a zpracovány v takovém množství a v takové intenzitě, dochází následně k ekonomickým a sociálním problémům, které ovlivňují nejen naše životní prostředí (kácení deštných pralesů, eroze půdy, rozsáhlé použití herbicidů a pesticidů a mnoho dalšího), ale mají dopad i na celou společnost. Nejen z tohoto důvodu jsme se vydali cestou palmový olej ve všech našich bioproduktech vůbec neužívat. Není to cesta právě snadná – ale z našeho pohledu jediná správná a přirozená.

 

Využití palmového oleje v dnešní době

Palmový olej stále častěji nahrazuje v mnoha odvětvích ropu. Jako příklad můžeme uvést, že v Evropské unii se až polovina importovaného palmového oleje používá v biopalivech. Tato skutečnost je pro naše životní prostředí samozřejmě příznivá – díky tomu se snižuje podíl fosilních paliv a klesají emise skleníkových plynů, což je jeden z hlavních cílů v oblasti klimatu. Na druhou stranu to má o to tíživější dopady v částech světa, kde se palmy „olejnice“ na obrovských plochách pěstují (zejména v Malajsii a Indonésii). V globálu jsme tak lepšímu prostředí k životu na naší planetě určitě nepomohli.

Hojné použití má palmový olej také v potravinářském průmyslu. Rostlinný tuk z palmového oleje se snadno zpracovává a nyní se používá při přípravě nejrůznějších sladkostí, cereálií, hotových jídel nebo margarínu. V kosmetice se často využívá jako emulgátor – stabilizuje konzistenci krémů a čistících produktů. Zde je ovšem další háček – na rozdíl od potravin –  v kosmetice použití palmového oleje nemusí být ohlášeno nebo označeno na etiketě či krabičce, a proto se jeho užití skrývá v nekonečném seznamu složení dle INCI, anebo je uvedeno všeobecně jako „rostlinný olej“.

Diverzifikace jako řešení

V dnešní době je pojem „palmový olej“ velmi aktuálním a ožehavým tématem. Na jednu stranu přináší pozitivní věci – díky palmovému oleji (ale i ostatním rostlinným surovinám) se snižuje podíl a spotřeba ropných derivátů. Pokud ovšem mnoho výrobců spoléhá a využívá pouze jedno surovinu ve svém odvětví, stává se daná ingredience průmyslovou, což je pro přírodu neudržitelné a důsledkem toho dochází k nejrůznějším přírodním problémům. Z tohoto důvodu jsme při přípravě a výrobě našich čistě přírodních produktů s certifikací Demeter pracovali spíše s alternativnějšími variantami, abychom co nejméně zasáhli do přirozeného oběhu přírody. Proto jsou VŠECHNY naše bioprodukty vyrobené bez jakéhokoliv užití nejen palmového oleje, ale také bez parafínů, parabenů a silikonů. Místo toho se vyskytuje v našich produktech v malém množství emulgátor z řepkového oleje, jenž zajišťuje, aby konzistence našich bioproduktů byla krémovější (více také v Naše suroviny). Jsme velmi hrdí, že zcela VŠECHNY naše biodynamické produkty se obejdou bez těchto chemických látek, což obzvlášť u naší čistící sady (více ZDE) nebylo jednoduché. Po intenzivním výzkumu a testování se nám ale nakonec podařilo bioprodukty do kýžené podoby vyvinout. 

Použití palmového oleje v kosmetice je dnes co do obsahu nejjednodušší, nejlevnější a tudíž příliš nepřekvapí, že jej najdeme v nejrůznějších přípravcích nejčastěji. V naší biodynamické kosmetice dieNikolai ovšem vždy hledáme takové způsoby, aby v našich produktech byly pouze čisté přírodní suroviny z místního regionu. Více o přípravě našich bioproduktů se dozvíte v našem článku Kosmetika bez chemie aneb příprava našich produktů.

Krása každý den. Přirozeně.

Nejnovější články

Jak se chránit před sluncem aneb praktické rady na léto

Jak se chránit před sluncem aneb praktické rady na léto

Letošní léto je plné horkých a slunečných dnů. Jak...

Hloubkové čištění bez útrap aneb 100% přírodní peeling pro Vaši pleť

Hloubkové čištění bez útrap aneb 100% přírodní peeling pro Vaši pleť

Léto je nositelem dobré nálady a novinek, a proto Vám přinášíme...

S biodynamickou kosmetikou dieNikolai na cestách aneb 5 letních tipů

S biodynamickou kosmetikou dieNikolai na cestách aneb 5 letních tipů

Které kosmetické produkty by měly být součástí Vaší...

1. biodynamický kosmetický salón v ČR

1. biodynamický kosmetický salón v ČR

Otevíráme pro Vás 1. biodynamický kosmetický salón v České...